Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
: +90 212 215 53 83
"> : info@tayfunturkaslan.com">
: +90 533 144 56 13 : +90 212 215 53 83
: info@tayfunturkaslan.com

Yanık ve Tedavisi

Yanık ve Tedavisi

Birçoğumuzun başına gelen yanıklara genellikle cildimiz maruz kalır. Oluşan bu yanıklar için yanık tedavisi uygulanır. Derimiz bütün vücudumuzu kaplayan organ olduğu için oluşan yanıklar sağlığımızı tehdit ederken yaşamsal risklerde oluşturur. Deri bu nedenle işlevlerini yerine getiremeyebilir. Derimizin görevlerini sıralayacak olursak;vücut ısımızı düzenler,ışık-bakteri ve tranvalara karşı koruyucu kalkan görevi yapması,basınç-ağrı-dokunma gibi işlevlerinin olması, vücudumuza D vitamini üretmesi ve bağışıklık sistemimize etkileridir.

Yanığı tanımlayacak olursak; yüksek ısıya maruz kalmak, elektirik gibi çevresel faktörler ya da çeşitli kimsayallardan dolayı derinin bütünlüğünün ve şeklinin bozulmasıdır. Yanık nedenlerinin bazıları;haşlanma(sıvı ya da buharla), alevlerden kaynaklanan yanıklar,patlamarda oluşan yanıklar ve metal veya plastik cam gibi maddelerden dolayı oluşan yaıklar diyebilir.Yanık ve tedavisinde en çok görülen haşlanmadır. Oluşan yanıklar 1.-2-3.-4. derece olarak sınıflandırılır.

1.Dereceden yanıklar:bu yanıklar tamamen yüzeyde oluşur. 3-6 gün arası herhangi bir iz oluşmadan iyileşir. Bölge kırmızıdır ve genellikle su topladığı görülür.

2.Dereceden yanıklar: bu yanıklar iz oluşumuna ve işlevse bozukluklara neden olabilir. 1. dereceye göre daha ağır yanıklardır.

3.Dereceden yanıklar: yanan bölgedek derinin tamamını etkiler.

4.Dereceden yanıklar: en ağır yanık derecesi budur. Derinin altındaki sinirden kaslara kadar etkilemesi söz konusudur.

Bu tedaviler derecelerine göre uygulanır. Ağır yanıklar cerrahi müdahale gerektirir.